Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

sivasta gezilecek yerler

Kongre Binası
Sivas denince ilk akla gelen tabii ki Kongre binası oluyor. Milli Mücadele'nin başladığı yerlerden biri olması burayı daha da önemli kılıyor. Şehrin merkezindeki meydan da bulunan binayı ziyaret edebilirsiniz.
Çifte Minareli Medrese
Meydanı oluşturan diğer bir yapı da Çifte Minareli Medrese. Bugünlerde bahçesindeki düzenleme çalışmaları devam ediyor. Dışı çini işlemeleri ile kaplı büyük bir kapısı mevcut. Medrese 1271 yılında İlhanlılar tarafından yaptırılmış.
Şifaiye Medresesi
Çifte Minareli Medreseden çıkar çıkmaz karşınıza 2 metre eninde bir sokak geliyor ve hemen bitiminde de işlemeli bir kapı ile tam karşınıza Şifaiye Medresesi çıkıyor. Medrese merkezdeki en özel alanlardan biri. Girer girmez hayret ve hayranlık kaplıyor insanın içini. Mutlaka akşam ziyaret ediniz. Karanlığın içinde ışıklı dükkanların yarattığı aydınlık çok güzel görünüyor. Medresenin ortasında taş bir havuz mevcut. Havuzun çevresinde Sivaslılar misafirlerini bir şeyler içmeye getiriyor. Ayrıca medrese çevresinden el işlemeli yerel ürünler de alabilirsiniz.
Gök Medrese
Anadolu Selçuklu Devletinin kurduğu en önemli medreselerden biri de burasıdır. Asıl adı Sahibiye Medresesi imiş. Görünüş olarak Çifte Minareli Medreseye epey benziyor. İçerisinde küçük bir havuz var. Kemerler ile birbirine bağlı sütunlar ise harika bir dengeyi simgeliyor. Mavi çiniler ile işlemeler yapılmış ama tazeliği ne yazık ki devam etmiyor.
Buruciye medresesi
Buruciye Medresesi, mimari kusursuzluğu ile ün yapmış. Simetrik olarak düzenlenmiş olan medrese iki katlı olarak inşa edilmiş. Kitabede yazana göre fizik, kimya ve astronomi eğitimi yapılması amacıyla yapılmış. Günümüzde ise çeşitli etkinlikler için kullanılmaktadır.
Behram Paşa Hanı ve Taşhan
Sivas'ın diğer taş yapılarından en önemli olanları günümüze kadar kalmış. Tabii bir çok onarım da geçirmişler. Bugünkü kullanım amaçları ise yöresel dükkanlar ve kafe olmuş. Restoran ve davetlere de ev sahipliği yapıyorlar.
SİVAS'TA KALACAK YER VE YEMEK YEME YERLERİ
Şehir merkezi bir çok otel ve pansiyonu barındırıyor. Fiyatlar ise gecelik 50-250 lira arasında değişiyor.
Sivas'ta yemek denince akla ilk gelen de tabi ki Sivas köftesi oluyor. Yöresel yemek çeşitleri çok ama ne yazık ki bunlar genel olarak evlerde pişiyor. Köfteye ek olarak Sivas katmerini de merkezde bulabilirsiniz.

sivascusozluk