Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 6 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

sivasın yöresel yemekleri

Şehirlerle birlikte anılan yemekler bazen o şehrin imzası oluyor. Nasıl ki Safranbolu denince akla lokum geliyorsa, Sivas denince de kebaplar ve türlü tatlılar gelmekte. Sivas’ın yöresel yemekleri bir araya gelip size harika tadımlar sunacak. Yemek duraklarını şimdiden belirlemelisiniz.
1- Kesme Aşı
kesme aşı
Hamur ve erişte bu yemeğin ana malzemesini oluşturuyor. Mercimekler piştikten sonra hamurlar tencerenin içine atılır. Diğer taraftan sıvı yağda nane ve pul biber kızartılarak sos hazır hale getirilir. Servis sırasında lezzetli sos yemeğin üstüne dökülerek iştah açıcı bir koku sağlanır.
2- Baviko
Sivaslılar bu yemeği genelde misafir ağırlamak üzereyken yapar. Önceden hazırlanan hamur yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra üzerine sarımsaklı ayran dökülür. Ustalık gerektiren bu yemeği hünerli ellerden yemelisiniz.
3- Kelle Tatlısı
kelle tatlısı
Bu tatlı servis açısından başka bir tatlıya benzemiyor. Sofraya bir bütün halinde gelen kelle tatlısı, biraz baklavayı andırıyor. Ancak içi kadayıfla yarışır bir lezzet saklıyor. Eskiden davetlerde yapılan yemek, günümüzde de özel günler için hazırlanıyor. Ceviz, badem, fındık, üzüm ve tarçın gibi malzemelerle yapılan tatlının ne kadar özel olduğu hem görüntüsünden hem de içinden anlaşılabilir.
4- Sirok
sirok
Gömme olarak da anılan bir hamurlu yemektir. Fırına atılan hamur üzeri gevrek olana kadar pişirilir ve daha sonra sert kısmı kesilir. Hamurun içi ufalanarak üst kısmı kare şeklinde ayrılır. Üzerine tereyağı, kenarlarına ayran dökülür ve servise hazırlanır.
5- Salata Kurutması
Bu tarifi yapabilmek için Sivas’a özgü salata kurusuna ihtiyaç var. Salatalıkların ortası kesilip içi oyulur ve ipe dizilerek güneşli bir yerde bekletilir.
6- Mercimek Badi
mercimek badi
Tokat badı ile sıkça karıştırılır. Ancak ikisini birbirinden ayırt etmek aslında kolay. Sivas badında mercimek, domates ve bulgur bulunurken Tokat badında ilave olarak ceviz vardır. Hanımların gündüz gezmelerinde sıkça görülür.
7- Pezik
pezik yemeği
Dal turşusu olarak da bilinen pezik, büyük bidonlarda yapılır. Sivas evlerinde her yıl çokça hazırlanan turşu 2-3 ay içinde tüketilir.
8- Peskütan Çorbası
peskütan çorbası
Yoğurt ve yarmanın pişirilmesi ve suyunu çekmesiyle yapılan kış dönemlerinin yemeğidir. Eğer etrafınızda Sivaslı varsa kış aylarında Sivaslıların bu çorbayı yaptığınızı görmüşsünüzdür.
9