Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

diş implantı

İmplant; çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleri olan implant, eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve hayat boyu kullanılabilen vidalar olarak tanımlanıyor. İmplantlar, çene kemiğine yerleştiriliyor. İkiüç ay içinde implant çene kemiğine tamamen tutunur. Böylece bir diş kökünün yerini alan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak duruma gelir.
TÜBİTAK, Gazi Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Aksaray Üniversitesi ile birlikte yürütülen bilimsel ortaklıkla gerçekleştirilen proje ile yerli teknoloji ve yerli malzeme kullanılarak dünyada ilk defa implant geliştirildi. Uluslararası patente sâhip teknolojiyle elde edilen “titanyum diborür” kaplama, bor madeninden yapılan implantın kemiğe kaynama süresini büyük ölçüde kısaltacak titanyum diborürle kaplanması dünyada bir ilk oluyor.
İmplantlarda ilk kez kullanılan teknoloji sayesinde borun, hiçbir şekilde aşınmadığı, dokuya karışmadığı, dokuya herhangi bir zararı olmayacağı gibi kemik iyileşmesini hızlandırarak iyileşme sürecini kısaltıyor.
Borla yapılan implant, antimikrobiyal özelliği olan bir element. Mikroorganizmaları öldürerek, plak oluşturmasını engelliyor, daha da önemlisi kemik dokusuyla uyumlu oluyor.