Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

din nereden öğrenilir

Din bilgilerini öğrenmek, meâl ve tefsir okumakla değil, ancak dört hak mezhepten birine uymak ve bu mezhebe âit hükümleri öğrenmekle olur. Asırlardan beri bütün İslâm âlimleri, dört mezhepten birine uymuşlar ve Müslümanların da buna uymaları gerektiğini bildirmişlerdir. Bunlara uymakta icmâ hâsıl olmuştur. Eshâb-ı kirâmın, Tâbiin’in veya Tebe-i tâbiin’in, dinimizdeki bir işin hükmünde birleşmelerine, yani söz birliği yapmalarına icmâ denir.
İmâm-ı Şa’rânî hazretleri buyuruyor ki: “Hadîs-i şerîfler Kur’ân-ı kerîmi açıklar. Mezhep imamları da hadîs-i şerîfleri açıklamıştır. Din âlimleri de, mezhep imamlarının sözlerini açıklamışlardır. Tahareti, namazların kaç rekât olduklarını, rükû ve secdelerde okunacak tesbihleri, bayram ve cenaze namazlarının nasıl kılınacağını, zekât nisâbını, orucun ve haccın farzlarını Kur’ân-ı kerîmden öğrenmek mümkün değildir.”
İmran bin Husayn hazretleri; (Bize yalnız Kur’ân’dan söyle) diyene; (Ey ahmak Kur’ân-ı kerîmde, namazların kaç rekat olduğunu bulabilir misin) dedi.
Hazret-i Ömer’e de; “Farzların seferde kaç rekât kılınacağını Kur’ân-ı kerîmde bulamadık." dediklerinde buyurdu ki: “Allahü teâlâ bize, Muhammed aleyhisselâmı gönderdi. Biz, Kur’ân-ı kerîmde bulamadıklarımızı, Resulullahtan gördüğümüz gibi yapıyoruz. O, seferde 4 rekâtlık farzları 2 rekât olarak kılardı.”
(Mizan-ül-kübra)
Abdülgani Nablusi hazretleri buyuruyor ki: “Fıkıh bilgilerini derin âlimler, âyet-i kerîmelerden ve hadîs-i şerîflerden çıkarmışlardır. Bunlar ancak fıkıh kitaplarından öğrenilir. Müctehid olmayanların tefsirden fıkıh bilgisi öğrenmesi imkânsızdır.”
Cehenneme gidecekleri bildirilen 72 fırkanın âlimleri, tefsirlerden yanlış mânâ anladıkları için sapıttılar. Âlimler sapıtınca, âlim olmayanların durumunun ne olacağını buradan anlamalıdır. Tefsir kitaplarını anlayabilmek için, 20 ana ilmi, kolları olan 80 ilimle birlikte öğrenmek gerekir. Kur’ân-ı kerîmin ve hadîs-i şerîflerin mânâ-larını herkes doğru anlayabilseydi 72 sapık fırka meydana çıkmazdı. Bu fırkaları çıkaranların hepsi de derin âlim idi.
O hâlde, Kur’ân-ı kerîmin hakîkî mânâsını öğrenmek isteyen kimsenin, din âlimlerinin kelâm, fıkıh ve ahlâk kitaplarını veya bunlardan hazırlanan ilmihâl kitaplarını okuması gerekir. (Hadika)
Salim Köklü 01.10.2017

sivascusozluk