Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

cezerye tarifi

MALZEME: 1 kg havuç, yeterince şeker, nohut kadar limon tuzu, 2 bardak makineden geçirilmiş ceviz veya fındık, 1 bardak badem, 2 kaşık Hindistan cevizi, yeteri kadar pudra şekeri.
YAPILIŞI: Havuçlar yıkanıp üzerleri kazındıktan sonra, haşlanarak rendeden geçirilir. Suyu hafifçe avuç içinde sıkılır. Bunun için ölçü ayarı; 2 bardak suyu sıkılmış havuç, 1 bardak şeker.
Ölçüyü aldıktan sonra şeker küçük bir tencereye boşaltılır. Üzerini örtecek kadar su konur, karıştırarak ocakta eritilir. Limon tuzu koyarak kestirilip köpükleri alınır.
Ayrı bir yerde bekletilen rendelenmiş havuç, kestirilmiş şekerin üzerine dökülür. Hafif ateşte tahta kaşıkla devamlı karıştırılarak şeker şurubu çekinceye kadar pişirilir. Ocaktan indirilen havuç tatlısı ılık bir hâle geldikten sonra üzerine bir bardak öğütülmüş ceviz veya fındık, ayıklanmış badem serpilir. İyice karıştırılıp elde yuvarlak toplar yapılır. Kalan ceviz veya fındık, badem, Hindistan cevizi ve pudra şekeri karıştırılıp bu topların üzerine gezdirilir. Tatlılar tabaklara dizilip servis yapılır.

sivascusozluk